Armia Kraków PODZIEMNA POLSKA Polskie fortyfikacje Pozycja obronna Częstochowa

Pozycja obronna “Częstochowa”

 Odcinek ten miał powstrzymać siły wroga na 2 – 3 tygodnie, do momentu dotarcia odwodowej Armii “Prusy”. Był to newralgiczny punkt znajdujący się na styku dwóch związków taktycznych, Armii “Kraków” i Armii “Łódź”. Więc na całym odcinku zaplanowano budowę ok. 60 obiektów. Miały to być polowe schrony piechoty wkomponowane w sieć umocnień ziemnych. Jednakże do budowy schronów przystąpiono dopiero w lipcu 1939 roku, nie było więc szans na zrealizowanie całego przedsięwzięcia. Więc rejon Częstochowy, broniony przez 7 Dywizję Piechoty, podobnie jak i całe pogranicze polsko – niemieckie został średnio przygotowany do wojny. Na podstawie planów z marcu 1939 roku, do momentu wybuchu wojny saperzy wraz z żołnierzami wybudowali 23 nowoczesne żelbetowe schrony bojowe i obserwacyjne z czego w terenie na dzień dzisiejszy jest 12 w Częstochowie i 4 w Lublińcu, większość z nich nosi ślady walk w postaci trafień z dział przeciwpancernych, czołgowych lub artylerii. Żaden ze schronów nie został zniszczony, ani poważnie uszkodzony… A całość uzupełniono m.in. siecią zapór minowych, liniami przeszkód z drutu kolczastego, rowami przeciwczołgowymi i polami minowymi na północnym, zachodnim i południowo – zachodnim odcinku obrony miasta, wieloma kilometrami podwójnych i potrójnych linii okopów, rowów łącznikowych, a także schronów drewniano-ziemnych, stanowisk artylerii, broni przeciwpancernej i maszynowej.
O świcie 1 września 1939 roku na odcinek broniony przez 7 Dywizje Piechoty ruszyło potężne natarcie sześciu niemieckich jednostek z IV i XVI Korpusu Armijnego, w tym dwóch dywizji pancernych oraz czterech dywizji piechoty. Walki trwały od rana do późnego wieczora 1 września. Oddziały Wydzielone 7 Dywizji Piechoty prowadząc działania opóźniające zgodnie z planem cofały się na Częstochowę, gdzie pozycje zajmowała większość dywizji. Najcięższe boje stoczono pod Krzepicami, Kłobuckiem, w bitwie pod Truskolasami i Wręczycą Wielką oraz w obronie pozycji Lublinieckiej i linii rzeki Liswarty.
2 września Niemcy rozpoczęli intensywny i nieskuteczny ostrzał artyleryjski w ramach rozpoznania. W tym dniu 7 bateria artylerii przeciwlotniczej zestrzeliła 6 niemieckich samolotów i uszkodziła kilkanaście kolejnych. Tego dnia Polacy stracili jedną maszynę PZL 23 Karaś, w trakcie nalotu na niemiecką kolumnę na drodze Truskolasy–Wręczyca Wielka. 3 września został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec samolot PZL 23 Karaś z 22 eskadry bombowej, który rozbił się w Gnaszynie. Ruszyło niemieckie natarcie na rejon Lisińca. Wysunięte pododdziały wycofały się na główną linię obrony, gdzie natarcie niemieckie załamało się na skutek ognia polskich oddziałów. Niemcy stracili 5 czołgów. Ponadto w rejonie Czarnego Lasu strzelec wyborowy zniszczył 3 samochody pancerne, w których Polacy znaleźli m.in. mapy. Późnym popołudniem na pozycje obronne pod Kiedrzynem, Lisińcem, Błesznem i Wrzosową został przeprowadzony zmasowany atak niemieckich czołgów i piechoty. Walki na Kiedrzynie pomiędzy 27 pułkiem piechoty i 1 Dywizją Pancerną trwały kilka godzin. W sumie broniący się w schronach i na stanowiskach artyleryjskich Polacy zniszczyli ponad 40 niemieckich czołgów i samochodów pancernych. W rejonie Błeszna i Wrzosowej część oddziałów 74 pułku piechoty została wyparta z zajmowanych stanowisk, ale po kontrataku Niemcy zostali odrzuceni do tyłu, tracąc wielu zabitych i rannych.
Wobec silnego oporu polskiego w Częstochowie, Niemcy zdecydowali o okrążeniu miasta i broniącej go polskiej dywizji. Przeciwdziałając temu zagrożeniu sztab 7 Dywizji w nocy z 2 na 3 września wycofał dywizję z niedomkniętego jeszcze pierścienia na Janów. Ostatnie pododdziały opuszczały miasto wczesnym rankiem 3 września, wysadzając mosty na Warcie. Podczas odwrotu na Janów i Złoty Potok 7 Dywizja Piechoty została rozbita, jej dowódca, generał Janusz Gąsiorowski, trafił do niewoli, a w ręce niemieckie wpadły dokumenty sztabowe, w tym szyfry Wojska Polskiego.
1) https://goo.gl/maps/6GKc1j9Kd1DwE8SdA
2) https://goo.gl/maps/S4acjUsCLeJ8Qvpi6
3) https://goo.gl/maps/rs68tEZ3HhgiYUgT8
4) https://goo.gl/maps/nKH4p5BzYa9dtkxY7
5) https://goo.gl/maps/NfBnGRCkRzw3evsv6
6) 50°49’53.7″N 19°03’06.9″E , https://goo.gl/maps/Voqm6thGoWAQ9aco8
7) https://goo.gl/maps/xkwJsQJDWdEef9Rf6 (niedostępny)
8) https://goo.gl/maps/DBJbHhs7bSPrtwSu9
9) https://goo.gl/maps/14fU2MQhmoHhZQVJ9 (niedostępny)
10) https://goo.gl/maps/HgMKFFwRAdoZkLkFA (niedostępny)
11) https://goo.gl/maps/cnQaM1J5LNXG6Bb38
12) https://goo.gl/maps/Q8Ku26iDjXrHcgwi8

Loading

Podobne posty