Armia Kraków PODZIEMNA POLSKA Polskie fortyfikacje Pozycja obronna Bielsko

Grupa operacyjna “Bielsko”

Do wybuchu wojny nie zrealizowano wszystkich zamierzeń, między innymi nie ukończono prac nad planem operacyjnym obrony Zachód. Przewidywał on obronę kraju do czasu przystąpienia do wojny Anglii i Francji – co nigdy nie nastąpił. W ramach tego planu Śląska oraz zachodniej Małopolski miała bronić Armia „Kraków”. W skład Armii wchodziły: 6, 7, 21, 23 i 55 Dywizja Piechoty, 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, 1 Brygada Górska, 23 i 26 eskadry myśliwskie. Armię „Kraków” zorganizowano w dwie Grupy operacyjne: „Śląsk” i „Bielsko”. Od północy sąsiadem była Armia „Łódź” z Wołyńską Brygada Kawalerii na lewym skrzydle, a od wschodu Armia „Karpaty” z 2 Brygadą Górską na prawym skrzydle. W trakcie działań wrześniowych armię wzmocniono 22 Dywizją Piechoty Górskiej z odwodu Naczelnego Wodza.
Zadanie armii: obrona pasa 260 km przed natarciem 10 i 14 armii niemieckiej, z obroną Częstochowy na prawym skrzydle, Baraniej Górą i 100 km odcinka południowej granicy.
1 września 1939 do natarcia na Górny Śląsk i Śląsk Cieszyński oraz na zachodnie Podkarpacie ruszyły od północy niemieckie siły z Górnego Śląska i zachodniej Słowacji na Kraków, aby przeszkodzić koncentracji sił polskich i nie dopuścić do przeciwdziałania sił Wojska Polskiego na skrzydle Grupy Armii „Południe”. Nawała niemiecka ruszyła w pasie obrony Armii „Kraków” od Krzepic do Tatr. Grupy szybkie 14 Armii miały stworzyć podstawy natarcia w głąb południowo – wschodniej Polski przez szybkie opanowanie przepraw na Dunajcu. Na skrzydle wschodnim obrony Armii „Karpaty”, we współdziałaniu z niemieckim oddziałami, natarły oddziały słowackie zgrupowania „Janosik” dochodząc 1 września do Niedzicy n. Dunajcem. Zadaniem Słowaków było rozpoznanie sił polskich i ich zamiarów w rejonie Zakopane, Bukowina, Jurków, Piwniczna, Nowy Sącz, Grybów, Tylicz, Komańcza, Sanok, Lesko, Cisna. Słowacy opanowali m.in. Czorsztyn, Jamno i Jaworki. Pod Kłodnem napotkali silny opór batalionu KOP Żytyń i ponieśli duże straty.
Pod koniec 2 września ostre walki wywiązały się na drodze do Żywca pod Węgierską Górką. Sytuacja armii atakowanej z obu skrzydeł była poważna. Jej dowództwo miało zamiar opuścić Śląsk.

Schrony bojowe pozycji “Bielsko” zbudowano według typowych projektów schronu “polowego”, zawartych w Instrukcji Saperskiej z 1939 r. Były to budowle przeznaczone do prowadzenia ognia z ciężkiej broni maszynowej w kierunkach skośno – bocznych, tworząc krzyżową zaporę ogniową dla nacierającego nieprzyjaciela, o konstrukcji żelbetowej, opatrzonej nasypem ziemnym od czoła, o odporności na pojedyncze trafienia pociskiem kalibru 155 mm. Pozycja ta wykonana została jako silne umocnienie polowe, wzmocnione żelbetowymi schronami bojowymi typu polowego, otaczające od zachodu i północy miasto Bielsko. Ogólna sytuacja wojenna w południowym rejonie frontu Armii “Kraków” sprawiła, że pozycja pod Bielskiem nie była atakowana przez nieprzyjaciela, a oddziały polskie opuściły linię obronną wieczorem 2 września 1939r. bez walki.
Schrony bojowe na mapie:
Nr.20 – https://goo.gl/maps/WJuYUTg1W6mCz29z8
Nr.17 – https://goo.gl/maps/VQoCZ7Uq3XJXM4X28
Nr.19 – https://goo.gl/maps/Gzti1QWaEvGHXj8N8
Nr.18 – https://goo.gl/maps/bR9httFS35y64A5X9
Nr.16 – https://goo.gl/maps/jHVH7ujxr6WbYtA36
Nr.15 – https://goo.gl/maps/55Tw1YZAb3F5iRVd6
Nr.14 – https://goo.gl/maps/fy8mjV4zZLWxz1zb9
Nr.13 – https://goo.gl/maps/Fg45grQyRdzGrAaP9
Nr.12 – https://goo.gl/maps/s85L34zrf9kFAg4M7
Nr.11 – https://goo.gl/maps/jUMZuGjQMgSJT6KFA
Nr.9 – https://goo.gl/maps/JBY1KZw9j6Q6XMit5
Nr.8 – https://goo.gl/maps/2HLFhpJ4i5SUXQvH6
Nr.7 – https://goo.gl/maps/yLVmuQnWP9d3QUC8A
Nr.6 – https://goo.gl/maps/WSnMe6xnu1qNZjro6
– https://goo.gl/maps/6f5HW8o2DpK1q9Dg9

Loading

Podobne posty