Zamek powstał w połowie XIV wieku na zlecenie Mikołaja Nałęcza z Chomiąży, kasztelana nakielskiego i sędziego kaliskiego, zwanego Diabłem Weneckim. Został zbudowany w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski, podjętej w czasach Kazimierza Wielkiego.Po śmierci fundatora w 1400 roku Wenecja przeszła w ręce jego wnuka Mikołaja Pomiana z Warzymowa. W tym czasie, będzie to pomiędzy 1411 a 1420 rokiem na zamku wybuchł pożar, pozoga ta dokonała tak wielkich zniszczeń, że ówczesny właściciel postanowił go sprzedać za sumę 270 grzywien. Nowym gospodarzem warowni został arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba.
Od tąd pełnił on funkcję głównej siedziby biskupów na ziemiach pałuckich zastępując wysłużony i pozbawiony walorów obronnych dwór w Żninie. Przez pewien czas zamek służył również jako więzienie dla przeciwników kościoła i nieposłusznych księży, w szczególności osób sprzyjających prężnie działającemu w tym okresie ruchowi husyckiemu.
Ostatecznie, jako własność biskupów, zamek został rozebrany dla odzyskania budulca, a uzyskane w ten sposób materiały budowlane spławiono rzeką Gąsawką do Żnina, tam posłużyły do wzniesienia nowej murowanej rezydencji arcybiskupiej w Żninie, oraz na budowę drogi do Żnina.
Dziś zamek, lub to co po nim zostało stanowi zabytek jako trwała ruina. Prace konserwatorskie ograniczają się więc do utrzymania aktualnego stanu, aby nie pogłębiała się jego, trwająca ponad pięć wieków, dewastacja.