Kościoły NATURALNA POLSKA U źródeł Polskości Zabytki sakralne

Ostrów Tumski w Poznaniu

Bazylika archikatedralna w Poznaniu
Katedra wrocławska ma 1015 lat, podobnie gnieźnieńska i krakowska.
Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu ma 1047 lat, to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na wyspie Ostrów Tumski w Poznaniu otoczona wodami Warty i Cybiny. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Obecna gotycka katedra powstała w XIV–XV wieku, częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. Poznańska katedra była siedzibą pierwszego w Polsce biskupa, sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, drugiej połowy X wieku.

Podziemia Katedry Poznańskiej
W podziemiach zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, relikty grobowców pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, misę chrzcielną pochodzącą z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski.
Bądźmy szczerzy, miejsca chrztu Mieszka I nie da się wskazać ze stuprocentową pewnością. Historykom pozostają domysły na podstawie znanych faktów, jako miejsca chrztu, wymienia się: Gniezno
Ostrów Lednicki
Poznań
Ratyzbonę
Pragę
Światło na sprawę rzucają misy chrzcielne odkryte na terenie Wielkopolski podczas badań archeologicznych. Pierwszą misę odnaleziono na Ostrowie Lednickim, gdzie mieścił się jeden z grodów państwa Piastów. Drugą misę odnaleziono w Poznaniu w podziemiach katedry. Znaleziska te mocno przemawiają za Poznaniem i Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu. Ale poznańska katedra ma pewien atut, a jest nim: grób Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Palatium Mieszka I i Dobrawy
Według badań archeologicznych w kościele Najświętszej Marii Panny w Poznaniu, kilka metrów na południe od prezbiterium znajdują się fundamenty rotundy pełniącej funkcję kaplicy i pewnym jest istnienie pod kościołem resztek palatium przypisywanego Mieszkowi I.
Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, to dwukondygnacyjna kamienna budowla na planie litery L powstała w połowie X wieku jako książęca rezydencja i była prawdopodobnie pierwszym monumentalnym obiektem świeckim zrealizowanym za panowania Mieszka I.

Loading

Podobne posty