Kopalnia odkrywkowa należy do zakładu wapienniczego Lhoist z Tarnowa Opolskiego. Jej teren obejmuje 600 hektarów. Zdecydowana większość, bo aż ponad 500 ha znajduje się w gminie Izbicko, reszta na terenie gminy Gogolin. Obszary na których znajduje się kopalnia należą w przeważającej większości do Lasów Państwowych oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.
Na terenie powiatu opolskiego głównie występują utwory czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy i triasu. Dna dolin rzecznych pokrywają gliny napływowe z okresu holocenu, a pod nimi zalegają utwory piaszczysto -żwirowe. Na terenie powiatu w dużych ilościach występują: kruszywo naturalne, surowce ceramiki budowlanej, piaski i żwiry.
Pokłady dolnego i częściowo środkowego wapienia stanowią podstawową bazę surowcową dla potrzeb przemysłu wapienniczego i cementowego, który rozwinął się w okolicach Tarnowa Opolskiego.
W pobliżu Graczy, Rutek i Tułowic występują złoża bazaltów eksploatowane przez kopalnie odkrywkowe surowców drogowych i surowców skalnych. Złoża margla, iłów i wapienia, pozwoliły na utworzenie kopalń i kamieniołomów w Krasiejowie i Folwarku.
Zasoby leśne i spora ilość drewna dała podstawę do powstania dużych zakłady przemysłu drzewnego w Murowie i mniejsze w gminach Popielów, Dobrzeń Wielki i Komprachcice.
Dodaj komentarz