Festung Posen Forty, twierdze i podziemia Niemieckie fortyfikacje PODZIEMNA POLSKA

Jaz zalewowy na Cybinie
koło Białej Góry

Obszary pomiędzy fortami były umocnione mniejszymi budowlami obronnymi. Niektóre z nich tylko pośrednio brały udział w walce, jak na przykład budowle hydrotechniczne. Na południe od fortu III rzeczka Cybina płynęła w dość głębokiej i obszernej dolinie, którą można było łatwo przegrodzić tamą, spiętrzyć wodę i zalać spory obszar przedpola twierdzy. W 1887 utworzono tu tamę wraz z mostem, umożliwiającym komunikację, o długości 70 metrów. Konstrukcja ta w najwyższym miejscu osiągała wysokość aż 6 metrów. Zamknięcie tamy powodowało spiętrzenie wód Cybiny do wysokości 5 metrów i zalanie rozległych łąk. Między doliną a fortem III była Biała Góra – Weissberg, na której rozmieszczono baterie artyleryjskie, a później pozycje strzeleckie. Dlatego niedaleko jazu Stau Anlage zbudowano schron dla kompanii piechoty, a podczas I wojny światowej dodatkowy niewielki schron pomocniczy. Jezioro Maltańskie nie istniało w owym czasie, powstało dopiero po II wojnie, był to jednak obszar przewidziany do stworzenia zalewu zaporowego przy pomocy jazu Cybińskiego, mieszczącego się w linii umocnień starej twierdzy poligonalnej. Pewne pojęcie o jego położeniu dają dzisiaj stawy na terenie ogrodu zoologicznego, choć obszar zalewowy byłby znacznie większy i otoczyłby Białą Górę, obejmując także dzisiejszy staw Olszak.

Schron Piechoty J2 IIa
Wzniesiony tuż po zbudowaniu tamy z jazem do jej obrony, miał sześć pomieszczeń, w których mieściła się kompania piechoty, a więc około 250 żołnierzy i kilku oficerów. Pomieszczenia żołnierskie były skromnie wyposażone tylko w ławki i półki. Oficerowie mieli do dyspozycji łózka. W schronie znajdowała się studnia. Do wnętrza prowadziło siedem wejść.

Schron U7 IIa
Znacznie mniejszy sąsiedni schron oznaczany jako U7 IIa, wzniesiony ok. 1914 r., w odległości zaledwie kilku metrów od schronu piechoty. Obiekt ten składa się z wejścia-przedsionka i dwóch pomieszczeń, lecz nie był on nakryty sklepieniem jak schron J2 IIa, lecz betonowym stropem wylanym na podłożu z szyn kolejowych. Schron ten mógł pełnić funkcję punktu opatrunkowego.

Schron U5 IIa
Schron mobilizacyjny, nakryty sklepieniem na łukach z blachy falistej. Najpewniej służył za schronienie dla załogi wysuniętej części pozycji strzeleckiej, do ochrony jazu na Cybini.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Loading

Podobne posty