Dolnośląskie zamki i pałace NATURALNA POLSKA Zamki, pałace, dwory

Ruiny zamku Karpień w Górach Złotych

Ruiny zamku Karpień, będące pozostałością po średniowiecznej twierdzy, usytuowane są na szczycie góry Karpiak, która wznosi się na 782 m n.p.m. Ruiny zamku, otoczone przez gęsty las, stoją na pustkowiu tuż przy granicy polsko-czeskiej, co dodatkowo podkreśla jego historyczne znaczenie. 
Zamek Karpień został zbudowany na początku XIV w., może na miejscu starszego grodu.
Wzniesiono go przy odnodze traktu handlowego łączącego Lądek z Javornikiem, w Czechach.
Zamek wzmiankowany był po raz pierwszy w 1346 r., kiedy to podarowany został panom von Glubos.
Był lokalnym ośrodkiem administracyjnym ze względu na usytuowanie w centrum dużego kompleksu dóbr na Ziemi Kłodzkiej, tzw. państewka karpieńskiego. A po 1353 r., po włączeniu tych dóbr do posiadłości Korony Czeskiej zamek stanowił element w systemie obrony Czech. W 1 połowie XV w. był wielokrotnie niszczony, między innymi w 1428 r., w czasie wojen husyckich. Wykorzystywał go też jako miejsce wypadowe Hinko Kruszyna z Lichnic, jeden z husyckich dowódców i możnowładca-rabuś.
Zamek ponownie został zniszczony 1443 r. w trakcie akcji odwetowej prowadzonej przez wojska księcia ziębickiego i miast śląskich.
Jego ruiny wzmiankowano już w 1500 r., a ostatecznie zniszczono zamek w 1513 r., ponieważ ustawicznie korzystali z niego lokalni rabusie. Ok. 1580 r. ruiny rozebrano, a kamień wykorzystano do prac budowlanych w uzdrowisku. Po 1621 r. teren z ruinami zamku powrócił do dóbr kameralnych, a w 1684 r. został sprzedany miastu Lądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Loading

Podobne posty