Forty, twierdze i podziemia PODZIEMNA POLSKA

Nyska twierdza i budowle hydrotechniczne

Głównym zadaniem budowli hydrotechnicznych było utrudnienie lub uniemożliwienie nieprzyjacielowi przedostania się na teren miasta – twierdzy poprzez zalanie rowów fortecznych i podtopienie terenów zalewowych znajdujących się na przedpolach twierdzy.
Nyska twierdza na przestrzeni wieków posiadała co najmniej 40 obiektów hydrotechnicznych piętrzących wodę zlokalizowanych na ciekach i rowach fortecznych. Ciekami, na których utworzono zastawki i jazy była Nysa Kłodzka i Białka, a rowami fortecznymi była fosa okołobastionowa, fosa rawelinowa i fosa zewnętrzna. Na rzece Nysie Kłodzkiej znajdowały się dwa jazy, na Białce dziesięć obiektów hydrotechnicznych, reszta leżała na innych mniejszych ciekach lub w rowach fortecznych.

http://fhn.cba.pl/download.php?id=13905 – mapa w lepszej rozdzielczości, do przemieszczania po mapie posługuj się strzałkami.
Mapę powyżej pracował: ralf, administrator Forum Historii Nysy

Obwałowania jerozolimskie wewnętrzne, przy kleszczu północnym umożliwiały wraz budowlą hydrotechniczną przy kleszczu południowym spiętrzenie wody na przedpolu twierdzy.

Obwałowania jerozolimskie wewnętrzne, przy kleszczu południowym.

Dawny jaz nr 1 na Nysie Kłodzkiej
Drewniany jaz pełniący funkcję kładki pieszej, znajdował się 80 metrów powyżej istniejącego obecnie nowego jazu klapowego. Jaz nr 1 umożliwiał spiętrzenie w tym miejscu wód Nysy Kłodzkiej i skierowanie jej do kanału Młynówki.

Grodze na rzece Białce
W dzisiejszym parku miejskim. Pozwalały na napełnienie wodą zewnętrznej fosy miejskiej, zalanie fosy rawelinowej po południowej i północnej stronie oraz regulowała dopływ Białki do centrum miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Loading

Podobne posty