Architektura użytkowa NATURALNA POLSKA

Port rybacki we Władysławowie

Port rybacki we Władysławowie zbudowany został w latach 1935 – 38 i obecnie jest jednym z największych portów w kraju. W 1952 r. otrzymał urzędową nazwę Władysławowo, dla upamiętnienia fortu wojennego zbudowanego w XVII w. na polecenie króla Władysława IV.
Miejsce to jest otwarte dla turystów i można tu swobodnie spacerować. W porcie znajduje się wiele łodzi rybackich, stocznia remontowa przeznaczona dla remontów bałtyckiej floty rybackiej i innych mniejszych jednostek pływających, a także przetwórnia rybna. Warto również odwiedzić Izbę Pamięci Portu, w której przedstawiono historię rybołówstwa. Można tu również wykupić rejs po Bałtyku lub wybrać się stąd na morski połów ryb.
Budowę portu we Władysławowie podaje się za jeden z powodów zanikania brzegu północnej części Mierzei Helskiej. Zbudowanie portu zakłóciło cyrkulację wód w morzu i przerwało naturalną drogę przenoszenia materiału osadowego, a tym samym naturalny proces budowy mierzei i jej erozję morską. Efektem jest cykliczne zapiaszczanie toru podejściowego, które wymusza prowadzenie prac pogłębiarskich.

Loading

Podobne posty