Akademia VADEMECUM PODRÓŻNIKA

Hydrocaravaning – Barking – Przepis prawa


Dziedzina turystyki wędrownej zwana z angielska bargingiem (barge – barka) a w Polsce, coraz częściej, hydrocaravaningiem – jest od wielu lat bardzo popularna w Europie. Sprzyjają temu dobrze rozwinięte i utrzymane sieci wodnych dróg śródlądowych.
W Polsce od kilku sezonów sytuacja powoli się zmienia, rozpoczęły działalność firmy czarterowe.
Dziś już nie trzeba posiadać własnej barki, aby przeżyć przygodę z wodną wędrówką.
Krótki kurs i… jazda!   
W krajach Europy zachodniej można prowadzić barkę turystyczną do 15 m długości kadłuba bez uprawnień. Osoba, która wypożycza taką barkę, otrzymuje wyczerpujący instruktaż od firmy czarterowej i na tej podstawie dopuszczona jest do samodzielnego pływania. Jedynie część akwenów europejskich o trudnych warunkach do pływania lub wysokim natężeniu statków towarowych, wyłączona jest z masowej żeglugi turystycznej bez uprawnień.
Najistotniejszym aspektem turystyki barką jest aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą.
W Polsce (na podstawie art. 37 a. ust. 4. ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857) od 16 października 2010 nie wymaga się jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia jachtów motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.  W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu konieczne jest odbycie przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Barki przekraczające te parametry prowadzić może osoba posiadająca odpowiedni patent żeglarski. Proponowane szlaki wodne w niedocenianej turystyce żeglarstwa kanałowego to między innymi:
– WIELKA PĘTLA WIELKOPOLSKI
– BYDGOSKI WĘZEŁ WODNY
– WROCŁAWSKI WĘZEŁ WODNY
– DROGA WODNA OSTRÓDA- ODRA
– PĘTLA ŻUŁAWSKA
– KANAŁ ELBLĄSKI
– RZEKA NAREW

I wiele, wiele innych szlaków turystyki wodnej oraz propozycji pływania barkami rzecznymi turystycznymi, houseboatami, jachtami, niewielkimi łodziami z silnikiem zaburtowym, kajakami.
Na szlakach wodnych oprócz kontenplacji przyrody, zobaczyć możemy budowle hydrotechniczne, śluzy, pochylnie i inne atrakcje.

Loading

Podobne posty