NATURALNA POLSKA Śluzy, jazy, zapory i kanały wodne Zabytki techniki

Śluza Pątnów

Budowę Kanału Ślesińskiego rozpoczęto w 1936 roku. W 1939 roku oddano do użytku śluzy w Pątnowie i Morzysławiu, dwie z czterech planowanych śluz na kanale. Pozostałe zostały ukończone po wojnie. Otwarcie kanału nastąpiło w 1949 roku.
Druga z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konin Pątnów. Ze względu na mały ruch jednostek pływających w tej części kanału, podstawową funkcją śluzy przy współpracy ze śluzą Morzysław, jest otwieranie tak zwanych motylków pozwalających na kontrolowane upuszczanie wody w kierunku Warty. Zlokalizowana przy śluzie pompownia umożliwia także tłoczenie wody w kierunku przeciwnym, dzięki czemu możliwe jest zasilenie w wodę jezior na Kanale Ślesińskim.
W pobliżu śluzy, od strony górnego awanportu zlokalizowany jest kanał zrzutowy ciepłej wody obiegu chłodzenia elektrowni konińskich. Część podgrzanej wody jest doprowadzana do awanportu, dzięki czemu ta część kanału nie zamarza zimą. Stwarza to dogodne warunki do zimowania większych jednostek pływających.

Awanport zmniejsza siłę fal, a w przypadku portów rzecznych osłabia prąd wody, służy również do wykonywania manewrów. Częścią awanportu może być obrotnica portowa – miejsce, w którym statki są obracane za pomocą holowników. W przypadku dużych awanportów mogą przebywać w nich statki oczekujące na wejście w głąb portu.

Loading

Podobne posty