Armia Kraków Obszar Warowny Śląsk PODZIEMNA POLSKA Polskie fortyfikacje

Linia umocnień na Górnym Śląsku

Wysiłek finansowy Polski na odbudowę kraju z trzech zaborów, po I wojnie światowej, w której na naszym terytorium walczyły armie trzech zaborców, był ogromny. 1922 Niemcy podpisały z Rosją antypolski pakt. Niemcy miały wolną rękę do rewizji granic Polski i Czechosłowacji.Polska wiedziała, że obydwaj jej wrogowie szykują się do wojny. Niemcy, które nie mogły odbywać ćwiczeń wojskowych na swym terytorium, korzystały z sowieckich poligonów. Po dojściu Hitlera do władzy wiadomo było, że wojna jest już tylko kwestią czasu. Polska wiedziała, że jak zwykle, może liczyć głównie na siebie. Stąd budowa fortyfikacji na granicy. W 1933 r. rozpoczęto na Górnym Śląsku budowę umocnień. Linia umocnień ciągnąć się miała ok. 60 km, od Przeczyc do Wyr. W sumie miało być 180 budowli – schrony bojowe, ciężkie schrony bojowe, tradytory artyleryjskie do prowadzenia ognia bocznego, fortyfikacje polowe, schrony polowe, schrony pozorno-bojowe i pozorne, a także koszary i magazyny.
W 1938 roku było gotowe już 21 km fortyfikacji. Na linii obrony było już 9 samodzielnych Punktów Oporu.: pozycja polowa “Nowa Wieś”, pozycja “czat nad Brynicą”, pozycja polowa nad zalewem Kozłowa Góra, fortyfikacje przy tamach zalewów, punkt oporu wzgórze 310 “Bobrowniki”, punkt oporu wzgórze 298 “Kamień”, punkt oporu wzgórze 304,7 “Dąbrówka Wielka” , punkt oporu “Łagiewniki”, punkt oporu “Godula”, punkt oporu wzgórze 319, punkt oporu “Szyb Artura”, punkt oporu “Radoszowy”, pozycja polowa “Panewniki”. W późniejszy czasie oddano punkt oporu wzgórze 307 “Niezdara”, pododcinek “Mokre”, pododcinek “Śmiłowice”, pododcinek “Łaziska” pododcinek “Wyry”, pozycja “Las Wyry” oraz punkt oporu „Przeczyce”. Do wybuchu wojny stworzono pozycję polową “Nad Jamną”,grupę bojową “Kłodnica”, grupę bojową “Wymysłów” oraz grupę bojową “Wesoła”. Budowę przerwała wojna, wskutek czego Obszar Warowny Śląsk nie był w pełni ukończony. Fortyfikacje śląskie są drugimi co do do wielkości Polskimi budowlami obronnymi w II RP.
Wiosną 1939 roku w odpowiedzi Niemiec na Polskie fortyfikacje, wzdłuż granicy Górnego Śląska, zaczęli budowę Śląskiej Pozycji Umocnionej. Umocnienia te rozrzucono wzdłuż granicy na odcinku ponad 40 km.

Loading

Podobne posty