Górnośląskie zamki i pałace NATURALNA POLSKA Zamki, pałace, dwory

Dwór Rychwałd

Obecny rychwałdzki dwór powstał dzięki rodzinie Milieskich, która w 1810 r. zakupiła dobra rychwałdzkie od Jana Franciszka Wielopolskiego. W 1830 r. wybudowano zespół dworski na pozostałościach dawnego XVIII-wiecznego folwarku. Do 1940 r. majątek pozostawał we władaniu rodziny Mielskich.W 1940 r. dwór został skonfiskowany przez władze hitlerowskie i ulokowano w nim filię obozu Bund Deutsche Maedel. …

Loading

Górnośląskie zamki i pałace NATURALNA POLSKA Zamki, pałace, dwory

Dwór Zielińskiego czy Kępińskich w Moszczanicy

W drugiej połowie XVIII w. miejscowość znajdowała się w rękach Wielopolskich, od których na początku wieku XIX kupił ją hrabia Józef Wodzicki. Po kilkunastu latach Wodzicki sprzedał ją Ignacemu Zielińskiemu. I właśnie Zieliński był inicjatorem wzniesienia w latach 1827-28 murowanego, klasycystycznego dworu. Budynek był średniozamożną siedzibą ziemiańską. W XVIII wieku folwark pełnił funkcję wytwórczo – …

Loading

DZIKA POLSKA Jeziora

Jezioro Żywieckie i tunel

Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Długość jeziora wynosi ok. 6,5 km, a jego szerokość w centralnej części ok. 2,5 km. Głębokość maksymalna zbiornika to prawie 27 m. Jezioro zasilane górską rzeką ulega systematycznemu zamulaniu, co cały czas zmniejsza jego pojemność. 15 listopada …

Loading

Górnośląskie zamki i pałace NATURALNA POLSKA Zamki, pałace, dwory

Zamek w Będzinie

Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Warownia ta wzniesiona została przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce. Granica między Koroną Polską, a Czeską przebiegała wówczas po linii Czarnej Przemszy, a więc u samego podnóża zamku. Zamek był ważnym ogniwem …

Loading

Biwakowanie, kociołkowanie i grillowanie DZIKA POLSKA Rzeki

Nad Wartą i Sopotnią Wielką

Późnym popołudniem dotarliśmy na wieczorny biwak nad czyste wody Liswarty. Rano zaczynamy spływ Wartą z okolic miejscowości Ważne Młyny.Ale za nim zaczniemy, sprzęt trafił na początek spływu, potem do “Złomka” i jazda do miejscowości Orczuchy, bo tam zakończymy spływ.Dobra, a teraz na rower i z powrotem!Uff! Można zaczynać! Kolejny dzień, przyniósł nam obfitość świeżych małży …

Loading

Bitwy i muzea NATURALNA POLSKA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni cz.6

85mm zdwojona uniwersalna armata morska wz. 1946 – 92-KPochodząca z niszczyciela ORP “Wicher” i “Grom”. Armata była montowana na okrętach klasy niszczyciel i krążownik. 130 mm zdwojona wieżowa armata morska wz. B-2-ŁMPrzeznaczona do niszczela celów morskich i nadbrzeżnych. Była na uzbrojeniu niszczycieli “Wicher” i “Grom”. Armata morska B-13 kal. 130mmByła tak uniwersalna, że była szeroko …

Loading

Bitwy i muzea NATURALNA POLSKA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni cz.5

Kuter pościgowy Batory30 kwietnia 1932 roku został zwodowany kuter Straży Granicznej “Batory”. Ta nowoczesna jednostka pływająca została włączona do utworzonej Flotylli Straży Granicznej jako kuter pościgowy.We wrześniu 1939 podporządkowany został dowódcy Rejonu Umocnionego Hel, był wykorzystywany do przewożenia rannych, brał udział w obronie przeciwlotniczej.1 października 1939 roku przed samą kapitulacją Helu załoga „Batorego” nie chcąc, …

Loading

Forty, twierdze i podziemia PODZIEMNA POLSKA

Nyska twierdza i budowle hydrotechniczne

Głównym zadaniem budowli hydrotechnicznych było utrudnienie lub uniemożliwienie nieprzyjacielowi przedostania się na teren miasta – twierdzy poprzez zalanie rowów fortecznych i podtopienie terenów zalewowych znajdujących się na przedpolach twierdzy.Nyska twierdza na przestrzeni wieków posiadała co najmniej 40 obiektów hydrotechnicznych piętrzących wodę zlokalizowanych na ciekach i rowach fortecznych. Ciekami, na których utworzono zastawki i jazy była …

Loading

DZIKA POLSKA Rzeki

Spływ Kocinką z Kuźnicy

Piękna i wymagająca rzeczka, przenoski co 10mb, a przeszkodami były zwalone pnie i niski stan wody, mimo uciążliwości rzeczka była tego warta. Na tym spływie spłynęliśmy Kocinką do Liswarty, a potem Liswartą do jej ujścia do Warty. Gdzie czekał nas przygotowany biwak.Kocinka to piękna śródleśna rzeczka z piaszczystymi zakolami, skarpy schodzące do wody, woda bardzo …

Loading

Bitwy i muzea NATURALNA POLSKA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni cz.4

Rakieta RZ-61″Newa”Związek Radziecki z około dwuletnim opóźnieniem względem amerykanów wprowadził na uzbrojenie jednostek pływających wyrzutnie przeciwlotniczych, kierowanych pocisków rakietowych. Prace nad rozwojem przeciwlotniczego zestawu rakietowego „Newa” rozpoczęły się pod koniec lat 50.-tych. Po raz pierwszy w Związku Radzieckim zastosowano dwustopniowy pocisk rakietowy na paliwo stałe. Rakieta W-600 otrzymała sygnaturę 5W24, spotyka się też oznaczenie pocisków …

Loading

Bitwy i muzea NATURALNA POLSKA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni cz.3

W świecie dawnych żaglowcówWystawa ta przenosi nas w czasy, o których mówi się, że „okręty były z drewna, a ludzie z żelaza”. Prezentowane na niej modele ukazują ewolucję konstrukcji żaglowców, od późnego średniowiecza, po schyłkowy okres epoki żagla, drugą połowę XIX wieku. Kolekcja modeli „Od kogi do galeonu” prezentuje główne typy żaglowców, charakterystycznych dla północnej …

Loading